Činnost

Výroční zpráva o činnosti České národopisné společnosti za rok 2008

ÚVOD

Česká národopisná společnost (ČNS) je v současnosti jediným vrcholným profesním sdružením českých etnologů, které se vyznačuje více než stoletou kontinuální činností. Její historie sahá až na sklonek 19. století, v průběhu 20. století se spektrum aktivit i organizační zázemí Společnosti proměňovalo v návaznosti na společenské poměry i vývoj oboru. V současnosti je ČNS občanským sdružením fungujícím na bázi dobrovolnosti. Má charakter nezávislé a dobrovolné organizace vědeckých, vědecko-pedagogických a odborných pracovníků, studentů etnologie a zájemců o práci v této disciplíně z jiných příbuzných oborů. Hlavní cíl ČNS i nadále spočívá ve vytváření podmínek pro rozvoj národopisu, realizaci, propagaci a popularizaci výsledků oboru. Mezi její členy náleží odborní pracovníci muzejních, univerzitních i akademických pracovišť, z nichž mnohá jsou zároveň vedena jako kolektivní členové.

Rok 2008 se na půdě Společnosti odvíjel vedle dalších aktivit především ve znamení příprav Valného shromáždění a navazující konference Na pomezí oborů, které se v září uskutečnily v Jindřichově Hradci. Valné shromáždění zde zvolilo novou exekutivu, která bude řídit činnost Společnosti do dalšího Valného shromáždění v roce 2011.

ČLENSKÁ ZÁKLADNA

Ke dni 31. prosinci 2008 eviduje ČNS 218 řádných členů a tři členy mimořádné. Mezi čestnými členy figuruje 14 předních osobností české etnologie, které se svými aktivitami podílely na formování a rozvoji různých odvětví oboru.

Valné shromáždění ČNS na svém posledním jednání dne 24. září 2008 odsouhlasilo přijetí sedmi nových čestných členů: PhDr. Jany Hrabětové; PhDr. Dagmar Klímové; PhDr. Věry Kovářů; PhDr. Jiřího Langra, CSc.; prom. hist. Heleny Šenfeldové; Luďka Štěpána; Mgr. Jiřiny Veselské. V průběhu roku opustili řady čestných členů PhDr. Antonín Satke, CSc a PhDr. Josef Vařeka, CSc.

Vedle individuálního členství registruje ČNS také 14 kolektivních členů, centrálních nebo regionálních muzejních institucí, akademických ústavů a univerzitních pracovišť: Dům historie Přeštice; Etnografický ústav Moravského zemského muzea Brno; Etnologický ústav Akademie věd České republiky Praha; Masarykovo muzeum Hodonín; Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín; Muzeum Českého ráje Turnov; Muzeum Komenského Přerov; Národní ústav lidové kultury Strážnice; Národopisná sekce PZKO Český Těšín; Slezské zemské muzeum Opava; Ústav etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Praha; Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Brno; Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm; Vlastivědné muzeum Olomouc.

Valné shromáždění ČNS 24. září 2008 schválilo upravenou výši členských příspěvků, které budou s platností od 1. ledna 2009 vybírány v této výši:

Svébytnou složku blízkých spolupracovníků ČNS mimo její členskou základnu představuje již několik desetiletí síť dopisovatelů. Přestože jejich počet vzhledem k vysokému věkovému průměru klesá, i nadále je s těmito nadšenci a příznivci lidové kultury v terénu udržován kontakt. V současnosti je dopisovatelská síť Společnosti tvořena 118 dopisovateli. ČNS si uvědomuje důležitost udržení úzkých vazeb s těmito spolupracovníky, proto byl v září 2008 během prvního jednání nově zvoleného Hlavního výboru určen člen výboru Mgr. Václav Michalička pověřencem pro styk s dopisovateli s úkolem připravit program revitalizace dopisovatelské sítě.

PUBLIKAČNÍ AKTIVITY

Národopisný věstník jako hlavní tiskový orgán ČNS prochází v posledních letech postupnými proměnami, které pokračovaly i v roce 2008.

První zásadnější novinka se vztahuje k dělení ročníku na dvě čísla (počínaje rokem 2008), Hlavní výbor se snaží tímto rozhodnutím v maximální možné míře přiblížit Národopisný věstník aktuálnímu dění v oboru. Nově byla od letošního ročníku zavedena také nová stálá rubrika Příspěvky dopisovatelů České národopisné společnosti. V jejím rámci by chtěla redakce věstníku postupně zpřístupňovat alespoň část z bohatého archivu dopisovatelských příspěvků. Ačkoli se většinou nejedná o osoby školené na našich univerzitních pracovištích v národopise / etnografii / etnologii, nadšení, ale i důkladná znalost poměrů v jednotlivých regionech činí z jejich příspěvků jedinečný pramenný materiál k poznání historických podob i proměn tradiční kultury na našem území. Postupné zveřejňování jimi zasílaných textů by tak mělo být alespoň drobným poděkováním za nemalé úsilí těchto dobrovolných volontérů z různých míst Čech, Moravy i Slezska - a doufejme i povzbuzení pro další práci.

Vydání obou čísel Národopisného věstníku 2008 opět podpořila grantovými prostředky Rada vědeckých společností.

Snaha udržovat užší kontakt s členskou základnou vedla k pokračujícímu vydávání informačního bulletinu - pro rok bylo vydáno v září 2002 první číslo a v prosinci dvojčíslo (2-3). Prostřednictvím Zpravodaje ČNS byly předávány informace z jednání Hlavního výboru, organizována anketa o nejúspěšnější počin v oboru a sdělovány její výsledky, sledovány personálie, přinášeny informace o činnosti komisí, nové odborné literatuře, výstavních akcích a o konferencích, číslo 2-3/2008 navíc přineslo obsáhlé zpravodajství z Valného shromáždění ČNS a adresář členů nového Hlavního výboru.

Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení připravila i v roce 2008 pro své členy a další zájemce Zpravodaj, který aktuálně informuje o akcích v tomto oboru tradiční lidové kultury. Rok 2008 byl ve sféře vydavatelské činnosti ČNS důležitý také v souvislosti se zpracováním a vydáním publikace Periodika Národopisné společnosti československé a České národopisné společnosti. Výběrová bibliografie. Vydavatelský projekt podpořený grantovými prostředky Odborem regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury České republiky navázal na dřívější aktivity Společnosti z 60. let 20. století, kdy byly vydány bibliografie několika oborových časopisů.

Náročného úkolu se ujala Mgr. Jiřina Veselská, která připravila bibliografický soupis čítající celkem 1933 položek, který je navíc doplněn o rejstříky místní, osobní a jmenný. Bibliografie zahrnuje příspěvky v těchto tiskovinách Společnosti: Národopisného sborníku českoslovanského (1896-1905), Národopisného věstníku českoslovanského (1906-1956), Národopisného věstníku československého (1966-1992) a Národopisného věstníku (1993-2005), který vychází dodnes. Mimo tyto hlavní tituly, určené odborné veřejnosti, vydávala společnost po určitou dobu kolem poloviny 20. století také spíše zpravodajská periodika - Zprávy ČNS a Věstník ČNS a SNS, které přinesly celou řadu, dnes téměř opomíjených terénních zpráv a sdělení zpracovaných dopisovateli, zprávy o připravovaných a realizovaných výzkumech zejména zátopových oblastí, jichž byla společnost garantem. Proto byl jejich obsah zpracován a přiřazen k bibliografii. Doplňkem celého soupisu je seznam Bibliografických příloh Věstníku NSČ a SNS vydávaných v letech 1959-1967. Samostatnou přílohou, bez číselného označení, je výběr zpráv věnovaných činnosti Národopisné společnosti, které byly postupně zveřejněny ve všech zpracovávaných titulech. Zpracovaná bibliografie (ISBN 978-80-904282-0-1) opatřená úvodní studií byla v posledním čtvrtletí roku 2008 předána ke grafickému zpracování a následnému tisku, distribuována bude v průběhu 1. pololetí roku 2009.

WEBOVÉ STRÁNKY

Webové stránky ČNS zprovozněné v roce 2007 (www.narodopisnaspolecnost.cz.) se ukázaly jako příhodný nástroj informování nejen členů ČNS, ale i všech zájemců o lidovou kulturu, její dokumentaci a prezentaci.

Vedle statických položek (Stanovy, základní poslání Společnosti), se pilířem webové prezentace ČNS staly složky s přehledem aktuální odborné literatury, připravovaných konferencí a dalších odborných akcí. Průběžně jsou zde zveřejňovány i informace o Národopisném věstníku, obsah jeho čísel a od prvního čísla roku 2008 dokonce i české a anglické abstrakta zásadních příspěvků.

VALNÉ SHROMÁŽDĚNÍ, KONFERENCE, PŘEDNÁŠKY

Valné shromáždění České národopisné společnosti proběhlo v prostorách a ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci ve středu 24. září 2008. Již tradičně bývá toto setkání členů ČNS doprovázeno konferencí. Hlavním tématem se v roce 2008 stala interdisciplinární spolupráce etnologie s dalšími vědními obory.

Záštitu nad Valným shromážděním i konferencí přijal prezident Rady vědeckých společností Prof. MUDr. Ivo Hána, CSc., který také všechny přítomné na úvod jednání pozdravil. Valného shromáždění zúčastnilo na šest desítek členů společnosti a hostů. V průběhu jednání byli přítomní seznámeni s aktivitami ČNS za uplynulé funkční období (2005-2008), dále byly předneseny zprávy o hospodaření ČNS, činností komisí, zpracování archivu, publikační činnosti a provozu webových stránek a také zpráva Revizní komise. V souvislosti s uplynutím mandátu devítičlenné exekutivy pod vedením dosavadního předsedy PhDr. Miroslava Války, Ph.D. (Společnost vedl po dvě volební období: 2002-2005 a 2005-2008) proběhly volby nového Hlavního výboru a předsedy.

V tajných volbách byl posléze pro další tříleté období zvolen předseda a Hlavní výbor v tomto složení:

Členkami Revizní komise byly zvoleny: PhDr. Ludmila Kopalová, PhDr. Helena Mevaldová, prom. hist. Helena Šenfeldová.

Po ukončení jednání Valného shromáždění následoval v průběhu středy 24. září 2008 a čtvrtka 25. září 2008 program konference Na pomezí oborů. Příprava a zdárný průběh konference byly možné nejen díky výborné spolupráci s vedením a pracovníky Muzea Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci, ale také díky finančním prostředkům z grantovému projektu Rady vědeckých společností.

V rámci několika tématických bloků byla ve více než dvou desítkách příspěvků připomenuta spolupráce etnologie s různými společenskovědními obory. Všechny přednesené příspěvky budou pro zájemce, kteří se jednání nemohli zúčastnit, otištěny v rámci prvního čísla Národopisného věstníku 2009.

Mimo konference, které ČNS pořádá, případně na nichž se podílí jako spoluorganizátor, nevyvíjí ČNS cílenou přednáškovou činnost. Přesto jsou v této oblasti činní jednotliví členové ČNS v rámci svých odborných a popularizačních aktivit, opomenout nemůžeme působení členů kolektivních.

V rámci partnerské spolupráce mezi Českou národopisnou společností a Slovenskou národopisnou spoločností se ve dnech 29.-30. května 2008 zúčastnil předseda ČSN PhDr. Miroslav Válka, Ph.D. konference Vybrané problémy z dějin etnologie, navazující na Valné shromáždění SNS. V rámci jednání vystoupil s příspěvkem Antonín Václavík a Slovensko.

ANKETA ČESKÉ NÁRODOPISNÉ SPOLEČNOSTI

Anketa o nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý rok získala stabilní pozici v aktivitách Společnosti. Hlavní výbor organizuje anketu pravidelně na jaře ve třech základních kategoriích (1. publikace - výstava; 2. expozice; 3. konference, akce, projekt). Čestnou cenu uděluje Hlavní výbor za výrazné jednorázové počiny se širokým celospolečenským dosahem nebo dlouhodobým podílem na rozvoji oboru. Již tradičně bylo ocenění předáváno zástupci Hlavního výboru na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici 28. června 2008. Výsledky ankety byly prezentovány v odborném tisku v Národopisné revue a také ve Zpravodaji ČNS. V roce 2008 vstoupila anketa ČNS již do desátého roku svého trvání. Ohlédnutí za uplynulými ročníky a jejich zhodnocení proto připravila pro druhé číslo Národopisného věstníku 2008 Mgr. Jiřina Veselská (strany 7-10).

V anketě hlasovalo tento rok 49 řádných členů Společnosti. Ceny obdrželi:

Čestnou cenu ČNS obdržely za nové vydání národopisného díla Františka Bartoše, zakladatelské osobnosti moravského národopisu, Krajská knihovna Fr. Bartoše a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Cenu převzal jménem obou institucí i svým PhDr. Karel Pavlištík.

ARCHIV ČESKÉ NÁRODOPISNÉ SPOLEČNOSTI

Od roku 2005 probíhá revize a zpracování archivu ČNS, kterého se ujala prom. hist. Helena Šenfeldová. Spolkový archiv má dvě složky. Jednou z nich jsou textové materiály zasílané dopisovateli a pak výsledky dotazníkových šetření ve formě tzv. velkých a malých dotazníků. Díky svému obsahu představují cenný fond intenzivně využívaný badateli. Druhá část archivu zahrnuje agendu, spojenou s činnosti Společnosti.

Vzhledem k závěrečné fázi zpracování archivu ČNS bylo v roce 2008 rozhodnuto o zpřístupnění katalogu archivního fondu na internetové stránce a také jeho vydání tiskem. Do budoucna vyvstává před ČNS úkol náročný po stránce finanční i organizační - digitalizace a zpřístupnění archivu dopisovatelů a dotazníků v elektronické podobě pokud možno co nejširší badatelské veřejnosti.

SPOLUPRÁCE SE ZAHRANIČNÍMI OBOROVÝMI SPOLEČNOSTMI

Nový Hlavní výbor zvolený v Jindřichově Hradci si jako jednu priorit svého funkčního období zvolil mimo jiné také rozvinutí spolupráce se zahraničními partnerskými společnostmi.

Pravidelný kontakt udržuje ČNS se sesterskou Národopisnou spoločností Slovenska. Předseda České národopisné společnosti PhDr. Miroslav Válka, Ph.D. se 28. května 2008 zúčastnil Valného shromáždění NSS, které se uskutečnilo v Bratislavě. Slovenští kolegové si při této příležitosti připomněli také 50. výročí založení své celonárodní oborové organizace. Valné shromáždění bylo spojeno s vědeckou konferencí Vybrané problémy z dějin etnologie.

V souvislosti s volbou nových předsedů v obou Společnostech proběhlo v prosince v Brně první jednání o dalších perspektivách spolupráce mezi PhDr. Hanou Hlôškovou, CSc. za Národopisnou Spoločnosť Slovenska a PhDr. Danielem Drápalou, Ph.D. za Českou národopisnou spoločnosť.

V roce 2008 se také podařilo navázat spolupráci s Polskou národopisnou společností (Polskie Towarzystwo Ludoznawcze) se sídle ve Vratislavi.

Zpracoval a předkládá
PhDr. Daniel Drápala, Ph.D.
předseda ČNS

Fotoreportáž z Valného shromáždění ČNS

Jednání Valného shromážnění ČNS. Zdravice hostů. Jednání Valného shromážnění  ČNS. Vystoupení prezidenta Rady vědeckých společností.

Prezentace webových stránek ČNS Zdravice předsedkyně Národopisné společnosti SLovenska. Účastníci konference

Exkurze do expozice Muzea Jindřichohradecka. Z vystoupení Jarošovské krojové skupiny. Z vystoupení Jarošovské krojové skupiny.

ČNS © 2009