Zpravodaj

Ročník 12 - Brno, prosinec 2008 - Číslo 2-3

Vážení členové a dopisovatelé České národopisné společnosti,

ve středu 24. září 2008 proběhlo v prostorách Muzea Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci Valné shromáždění České národopisné společnosti (ČNS). Již tradičně bývají tato setkání doprovázena konferencí, nejinak tomu bylo i v letošním roce - tentokrát se hlavním tématem stala interdisciplinární spolupráce etnologie s dalšími vědními obory. Záštitu nad Valným shromážděním i konferencí přijal prezident Rady vědeckých společností Prof. MUDr. Ivo Hána, CSc., který také všechny přítomné na úvod jednání pozdravil.

Valného shromáždění (VS) se v Jindřichově Hradci zúčastnilo na šest desítek členů společnosti a hostů. Po úvodních zdravicích představitelů organizací, které se spolupodílely na přípravě či zaštítění konference i VS (PhDr. J. Pikal - ředitel Muzea Jindřichohradecka; Ing. K. Matoušek - starosta Jindřichova Hradec; Mgr. F. Lýsek - Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu v Českých Budějovicích), zahájil vlastní jednání předseda ČNS PhDr. Miroslav Válka, Ph.D. přednesením zprávy o činnosti ČNS za uplynulé funkční období (celý text zprávy bude otištěn jako příloha 2. čísla Národopisného věstníku 2008). Devítičlenná exekutiva společnosti, zvolená na předchozím VS v Jihlavě v září 2005, pracovala pod vedením M. Války v nezměněné sestavě po celé tři roky. Navzdory omezeným finančním prostředkům, jimiž společnost disponuje, se podařilo v uplynulém volebním období nejen navázat a dále rozvinout činnost z předchozích let (anketa, vydavatelská činnost, spolupráce s dopisovateli), ale vnést i inovace do aktivit ČNS (webové stránky, rozdělení Národopisného věstníku do dvou čísel). Společnost navíc úspěšně realizovala některé výzkumně-dokumentační projekty (grant Dokumentace stereotypů v denním režimu žen ve 20. století; zpracování bibliografie Národopisného věstníku). M. Válka ve své hodnotící zprávě ocenil práci obou komisí ČNS (Komise pro lidové obyčeje pod vedením PhDr. L. Tarcalové; Komise pro lidové stavitelství a bydlení vedená R. Tykalem), oživení kontaktů se sesterskými společnostmi na Slovensku a v Polsku či příspěvek ČNS k praktickému naplňování vládního materiálu Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu. Sumarizační zprávu o činnosti ČNS za léta 2005-2008 zakončil přáním členům nově zvoleného Hlavního výboru: "Po dvou volebních období ve funkci předsedy ČNS mi nezbývá než náš symbol - loďku, kterou odlili z olova členové Hlavního výboru na rožnovském vánočním jarmarku, předat svému nástupci, jehož v tajné volbě dnes vyberou členové Společnosti. Počítáme rovněž s výraznější obměnou Hlavního výboru a s tím, že v něm zasedne z větší části mladá generace, plná kreativity a velkých cílů. Přeji novému výboru, aby práci České národopisné společnosti dál úspěšně kormidlovat ke spokojenosti všech členů a aby ČNS dál plnila cíle, jež si před více než sto lety předsevzala."

Zprávu o činnosti ČNS doplnily dílčí informace o aktivitách komisí, zpracování spolkového archivu, publikační činnosti a zprovoznění webových stránek ČNS. Po přednesení zprávy o finančním hospodaření v období let 2005-2008 a zprávy revizní komise přistoupili účastníci VS k volbě nového Hlavního výboru a předsedy ČNS. Při sestavování kandidátky pro volby nového Hlavního výboru bylo přihlíženo k potřebě proporčního zastoupení pokud možno celého spektra odborných pracovišť v centrech i jednotlivých regionech. V tajných volbách byl posléze pro další tříleté období zvolen předseda a Hlavní výbor v tomto složení:

Předseda: PhDr. Daniel DRÁPALA, Ph.D.
Ústav evropské etnologie FF Masarykovy univerzity

Místopředsedkyně: PhDr. Alena PRUDKÁ
Muzeum jihovýchodní Moravy

Vědecká tajemnice: Mgr. Jana NOSKOVÁ, Ph.D.
Etnologický ústav Akademie věd ČR, pracoviště Brno

Pokladní: PhDr. Markéta HOLUBOVÁ, Ph.D.
Etnologický ústav Akademie věd ČR

Členové výboru:
PhDr. Helena BERÁNKOVÁ
Etnografický ústav Moravského zemského muzea

PhDr. Vladimíra JAKOUBĚOVÁ
Muzeum Českého ráje

Mgr. Václav MICHALIČKA - pověřenec pro kontakt s dopisovateli
Muzeum Novojičínska - Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda

Mgr. Martin ŠIMŠA
Národní ústav lidové kultury

Mgr. Alexandra ZVONAŘOVÁ
Muzeum Jindřichohradecka

Po volbě Hlavního výboru následovala volba revizní komise, jejímiž členkami byly zvoleny: PhDr. Ludmila Kopalová, PhDr. Helena Mevaldová, prom. hist. Helena Šenfeldová.

Závěrečný blok jednání Valného shromáždění zahrnoval vystoupení Prof. MUDr. Ivo Hány, CSc., který v intencích konferenčního tématu mezioborové spolupráce připomenul několik blízkých bodů setkávání přírodních a společenských věd. Účastníky pozdravila také předsedkyně Národopisné společnosti Slovenska PhDr. Hana Hlôšková, CSc. Již k tradičním bodům jednání patřilo přijetí nových čestných členů společnosti: PhDr. Jany Hrabětové; PhDr. Dagmar Klímové; PhDr. Věry Kovářů; PhDr. Jiřího Langra, CSc.; prom. hist. Heleny Šenfeldové; Luďka Štěpána; Mgr. Jiřiny Veselské.

Potřeba aktualizace stanov ČNS vedly Hlavní výbor k předložení některých úprav, týkajících se například působnosti redakční rady Národopisného věstníku či navýšení členských příspěvků. Po živé a věcné diskuzi, v jejímž rámci bylo rozhodnuto o odložení návrhu z pléna na úpravu volby předsedy ČNS formou přímé volby, schválilo VS předložené body týkající se organizačního zázemí Národopisného věstníku a upravenou výši členských příspěvků: Řádný člen: 300,- Kč / rok; studenti a senioři do 70 let:> 150,- Kč / rok; senioři nad 70 let: 0,- Kč (s možnosti dobrovolného příspěvku na činnost ČNS); kolektivní členové: 1000,- Kč / rok.

Potřeba aktualizace stanov ČNS vedly Hlavní výbor k předložení některých úprav, týkajících se například působnosti redakční rady Národopisného věstníku či navýšení členských příspěvků. Po živé a věcné diskuzi, v jejímž rámci bylo rozhodnuto o odložení návrhu z pléna na úpravu volby předsedy ČNS formou přímé volby, schválilo VS předložené body týkající se organizačního zázemí Národopisného věstníku a upravenou výši členských příspěvků: Řádný člen: 300,- Kč / rok; studenti a senioři do 70 let: 150,- Kč / rok; senioři nad 70 let: 0,- Kč (s možnosti dobrovolného příspěvku na činnost ČNS); kolektivní členové: 1000,- Kč / rok.

Po ukončení jednání Valného shromáždění následoval v průběhu středy a čtvrtka program konference Na pomezí oborů. V rámci několika tématických bloků byla ve více než dvou desítkách příspěvků připomenuta spolupráce etnologie s různými společenskovědními obory. Všechny přednesené příspěvky budou pro zájemce, kteří se jednání nemohli zúčastnit, otištěny v rámci prvního čísla Národopisného věstníku 2009.

Na závěr této zprávy o Valném shromáždění ČNS v Jindřichově Hradci bych rád poděkoval všem členům exekutivy, kteří v uplynulých třech letech věnovali svůj čas a energii České národopisné společnosti. Zvláštní poděkování pak náleží předsedovi PhDr. Miroslavu Válkovi, Ph.D., který po dvě funkční období řídil činnost společnosti. Díky jeho nasazení a obětavosti bylo možné rozvíjen nejen již tradiční aktivity, ale do činnosti ČNS vnést i řadu inovací a podnětů, které bude možné i v dalších letech dále rozvíjet. Ocenit musíme také skutečnost, že během posledních dvou volebních období došlo nejen ke stabilizaci členské základny, ale také k získávání nových členů mezi absolventy a studenty etnologie, což skýtá velmi dobrý výchozí potenciál pro budoucí rozvíjení aktivit Společnosti i formulování nových cílů. Přestože M. Válka a také některé další dlouholeté členky Hlavního výboru (H. Dvořáková, L. Kopalová, L. Veselská, I. Vojancová) se již nebudou na další činnosti exekutivy bezprostředně spolupodílet, jejich nástupci budou jistě moci i nadále využívat jejich odborných i organizačních zkušeností z předchozích let.

Členská základna

Novými členy ČNS byli na jednáních HV v září a prosinci 2008 přijati: : Mgr. L. Gronská (NÚLK Strážnice); Mgr. M. Mikulčíková (NÚLK Strážnice); Mgr. O. Doležal (doktorand Ústavu etnologie FF UK v Praze); Mgr. Z. Vejvoda (Etnologický ústav AV ČR, pracoviště Praha); PhDr. M. Ulrychová, Ph.D. (Katedra antropologických a historických věd Západočeské univerzity v Plzni); Bc. M. Gilbertová (studentka Ústavu evropské etnologie FF MU v Brně).

30. 11. 2008 opustil řady ČNS její čestný člen a přední osobnost české folkloristiky PhDr. Antonín Datle, CSc.

Publikační aktivity

Internetové stránky České národopisné společnosti

www.narodopisnaspolecnost.cz

Konference

V roce 2009 uplyne 50 let od úmrtí prof. Antonína Václavíka, jednoho z čelných představitelů československé etnografie 20. století. Dílo a odkaz zakladatele etnografického semináře brněnské univerzity připomene mezinárodní vědecká konference připravovaná Ústavem evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Českou národopisnou společností a slovenskými kolegy (termín: 14. až 16.10.2009). Podrobnější informace poskytne odborný garant konference PhDr. Miroslav Válka, Ph.D. (valka@phil.muni.cz).

Z dění v oboru

Do nového roku 2009
bychom rádi popřáli všem členům a dopisovatelům
České národopisné společnost
hojnost zdraví, elánu a pohodu
v osobním i profesním životě.
Hlavní výbor České národopisné společnosti


Zpravodaj České národopisné společnosti 2008, č. 2-3
Vydala ČNS se sídlem v Praze, Národní tř. 3
Daniel Drápala za spolupráce Miroslava Války
Brno, prosinec 2008 

ČNS © 2009