Činnost

Zpráva o činnosti České národopisné společnosti za rok 2007

1. Společenský přínos

Česká národopisná společnost (ČNS) měla k 31. 12. 2007 celkem 227 členů, z toho 10 členů čestných. Mezi 13 kolektivními členy jsou zastoupeny nejen centrální akademické a muzejní instituce, ale také regionální muzea a dvě zájmové instituce. Dopisovatelskou síť tvořilo na sto dopisovatelů. V rámci Společnosti aktivně rozvíjely činnost dvě komise: 1) Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení? 2) Komise pro lidové obyčeje. Činnost Společnosti řídil devítičlenný Hlavní výbor, který byl zvolen na Valném shromáždění 21. září 2005.
Členové Společnosti se podíleli na realizaci dvou celospolečensky významných akcí. První z nich bylo dokončení a vydání lexikálního kompendia Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska (Praha, Mladá fronta 2007). Druhou akcí je podíl na řešení Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu, která byla schválena vládou České republiky v roce 2003 (č. 571).

2. Přednášková a popularizační činnost

3. Přínos pro vědu (konference)

4. Výroční ceny, soutěže a práce s mladými odborníky

Hlavní výbor České národopisné společnosti vyhlásil tradiční anketu O nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý rok opět v kategoriích: 1) publikace, 2) výstava, expozice, 3) seminář, konference, akce. V Anketě hlasovalo 47 řádných členů Společnosti. Vítězům byly ceny předány na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici 23. června 2007. Ceny obdrželi: Česká národopisná společnost se snaží získat do svých řad studenty nebo čerstvé absolventy etnologie, kteří zůstávají pracovat v oboru. V roce 2007 se stali jejími členy Mgr. Jiří Atweri (Jihomoravské muzeum Znojmo), Mgr. Petra Minářová (Muzeum Vyškovska), Mgr. Magdalena Petříková (NÚLK Strážnice), Kateřina Fábryová, Jiří Pokorný a Kateřina Kristová (všichni studenti etnologie MU Brno).

5. Publikační činnost

V roce 2006 získala Česká národopisná společnost od Rady vědeckých společností grantové prostředky na vydání XXIV. (65.) ročníku Národopisného věstníku, oborového periodika jež bylo v r. 2007 tematicky zaměřeno na problematiku rodových studií (postavení ženy v tradiční společnosti).

6. Knihovny, archivy

Česká národopisná společnost pokračovala v budování archivu, jehož nejcennější složku představují materiály z dotazníkových akcí (tzv. velké a malé dotazníky) organizovaných ve spolupráci s dopisovateli Společnosti. Další složku zastupují písemné materiály průběžně zasílané jednotlivými dopisovateli z různých lokalit České republiky. Do archivu jsou průběžně zařazovány rovněž materiály vzešlé z úřední činnosti předsedy a Hlavního výboru Společnosti.

7. Zahraniční spolupráce

Úzké kontakty udržuje ČNS s Národopisnou spoločností Slovenska. Vedle výměny informací o dění ve Společnostech byli zástupci pozváni na Valná shromáždění konaná v letošním roce.

V Brně 12. ledna 2008

PhDr. Miroslav Válka, Ph.D.
předseda České národopisné společnosti

ČNS © 2009