Činnost

Zpráva o činnosti České národopisné společnosti za rok 2006

Statistické údaje

Česká národopisná společnost (ČNS) měla k 31. 12. 2006 celkem 223 členů, z toho 10 členů čestných. V květnu jsme se národopisná obec rozloučila s PhDr. Helenou Johnovou, CSc., bývalou ředitelkou Historického muzea Národního muzea v Praze, dlouholetou předsedkyní Národopisné společnosti československé a s čestnou členkou České národopisné společnosti. K stávajícím devíti kolektivním členům se jako noví kolektivní členové přiřadily Muzeum Komenského v Přerově, Národopisná sekce PZKO v Českém Těšíně a Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Dopisovatelskou síť tvořilo 119 dopisovatelů. Činnost Společnosti řídil v nezměněném složení devítičlenný Hlavní výbor, který byl zvolen na Valném shromáždění v Jihlavě 21. září 2005.

Vědecko organizační aktivity

Grantové projekty

V roce 2006 získala Česká národopisná společnost od Rady vědeckých společností grantové prostředky na řešení následujících projektů:

Ediční činnost

Anketa „O nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý rok“

Vyhodnocení ankety proběhlo na zasedání Hlavního výboru v Praze 30. května 2006 v kategoriích:

Č e s t n o u c e n u obdržel realizační tým, který připravil návrh na nominaci slováckého verbuňku na seznam světového nehmotného kulturního dědictví, vyhlašovaného organizací UNESCO: Mgr. Michal Beneš, Mgr. Jan Blahůšek, Mgr. Jan M. Krist, Mgr. Jitka Matuszková, Dr., PhDr. Karel Pavlištík, CSc.
Ceny byly předány na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici 24. června 2006. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili vedle oceněných také ředitelka Historického muzea Národního muzea v Praze dr. V. Přenosilová a dr. I. Frolec ze Slováckého muzea v Uh. Hradišti.

PhDr. Miroslav Válka, PhD.
předseda České národopisné společnosti

V Brně 12. ledna 2007

ČNS © 2009