Zpravodaj

Zpravodaj České národopisné společnosti 2/2006

Vážení členové a dopisovatelé České národopisné společnosti,

spolu s Národopisným věstníkem 2005 Vám předkládáme letošní druhé číslo Zpravodaje ČNS s následujícími informacemi. Společnost převzala záštitu nad konferencí k 100. výročí úmrtí Františka Bartoše, kterou připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. V dubnu si důležitý mezník ve své existenci připomněla významná oborová instituce – Národní ústav lidové kultury ve Strážnici; v říjnu to bude Ústav evropské etnologie Masarykovy univerzity v Brně. Jistě jste zvědavi, jak dopadly výsledky ankety „O nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý rok“. Informujeme o nich stejně jako o další činnosti Hlavního výboru a o plánovaných akcích v druhé polovině roku.

1. Z činnosti Hlavního výboru

2. Anketa O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2005

Vyhodnocení ankety proběhlo na zasedání Hlavního výboru v Praze 30. května 2006. Hlavní výbor obdržel 52 anketní lístky. Sčítací komisi vytvořily dr. A. Prudká, dr. M. Tauberová a dr. I. Vojancová. Výsledky ankety v jednotlivých kategoriích:

P u b l i k a c e
PhDr. Jiří Langer, CSc.: Evropská muzea v přírodě. Edice Atlas památek. Praha: Baset, 2005, 895 stran, fotografie, mapy, plány. Obsáhlá lexikální příručka je výsledkem celoživotního zájmu autora o problematiku muzeí v přírodě.

V ý s t a v a – e x p o z i c e
MUSAION. Živá expozice českého národopisu. Otevřena 29. září 2005 v obnoveném Letohrádku Kinských v Praze na Smíchově jako stálá národopisná expozice Národního muzea. Cenu obdržela autorka expozice PhDr. Jiřina Langhammerová, ředitelka Národopisného odd. NM.

K o n f e r e n c e – a k c e – p o ř a d y
Konference zvykoslovné sekce Mezinárodní komise pro studium lidové kultury v Karpatech a na Balkáně „Zvyky a obyčeje socioprofesních skupin“, konaná v Buchlovicích 9.-10. listopadu 2005. Cenu obdržela organizátorka konference PhDr. Ludmila Tarcalová ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Č e s t n o u c e n u - 5 růží - obdržel realizační tým, který připravil návrh na nominaci slováckého verbuňku do seznam světového nehmotného kulturního dědictví, vyhlašovaného organizací UNESCO: Mgr. Michal Beneš, Mgr. Jan Blahůšek, Mgr. Jan M. Krist, Mgr. Jitka Matuszková, Dr., PhDr. Karel Pavlištík, CSc.

Ceny byly předány na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici 24. června 2006. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili vedle oceněných také ředitelka Historického muzea Národního muzea v Praze dr. V. Přenosilová a dr. I. Frolec ze Slováckého muzea v Uh. Hradišti.

3. Konference „František Bartoš, dialektolog, pedagog a národopisec“

Konference k 100. výročí úmrtí Františka Bartoše (1837-1906) proběhla ve Zlíně 25. a 26. dubna 2006 za přítomnosti odborníků z České republiky a ze Slovenska. Přítomné pozdravil hejtman Zlínského kraje a další oficiální hosté. Pořadatelé - Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská knihovna F. Bartoše – připravili pro účastníky další doprovodné akce, jako byla exkurze do Krajské knihovny, komorní koncert nebo úsměvné amatérské divadelní představení, inspirované postavou Fr. Bartoše. Záštitu nad konferencí převzala také Česká národopisná společnost, jejíž předseda ve svém vystoupení zdůraznil význam historiografických konferencí a potřebu nové syntézy dějin oboru. Referenti pocházeli z domácích řad (dr. K. Pavlištík), z Ústavu evropské etnologie MU Brno (prof. R. Jeřábek, prof. D. Holý, dr. M. Pavlicová), Etnologického ústavu AV ČR Brno (dr. K. Altman, dr. J. Pospíšilová, dr. J. Procházková, Mgr. A. Zobačová), Ústavu pro jazyk český AV ČR Brno (dr. S. Kloferová) i z jiných institucí. Přednesené příspěvky budou otištěny ve sborníku.

4. Výročí oborových institucí

5. Z dění v oboru

V ý s t a v y

S e m i n á ř e, k o n f e r e n c e

6. Sekce „Větrné mlýny“

V rámci Kruhu přátel Technického muzea (Brno) vyvíjí svou činnost také sekce „Větrné mlýny“, kterou vede ing. Jan Doubek z Přerova. Členy jsou majitelé větrných mlýnů i odborníci a zájemci o problematiku větrného mlynářství a využití větrné energie jako alternativního zdroje. Sekce vydává zpravodaj „Hasačert“, další informace je možno získat na internetové stránce www.povetrnik.wz.cz Ve dnech 6. až 8. května 2006 uspořádala exkurzi do Mezinárodního muzea větrných mlýnů v německém Gifhornu. Zájemci o členství se mohou obrátit na adresu: doubek.mlyny@quick.cz

7. Informace od slovenských kolegů

8. Z našich řad odešli…

V Mělníku se 12. května 2006 odborná veřejnost rozloučila s PhDr. Helenou Johnovou, CSc., bývalou ředitelkou Historického muzea Národního muzea v Praze, dlouholetou předsedkyní Národopisné společnosti československé a čestnou členkou České národopisné společnosti. Její vědecké dílo bude zhodnoceno v Národopisném věstníku 2006, proto jen ve stručnosti připomínáme, že dr. H. Johnová se badatelsky věnovala zejména lidovému umění, intenzivně spolupracovala s ÚLUVem a je spoluautorkou publikace o lidovém malovaném nábytku. V osmdesátých letech 20. stol. se jí podařilo obnovit vydávání Národopisného věstníku. Čest její památce.

Zpravodaj České národopisné společnosti 2/2006
Ročník 10, srpen 2006, č. 2
Připravil Miroslav Válka

Foto
1. Plakát NVČ
2. Titulní list Moravského Slovenska
3. Zpravodaj pro lidové stavitelství
4. Foto z valného shromáždění v Jihlavě
5. Titul. list Národopisného věstník

ČNS © 2009