Pokyny pro úpravu příspěvků Národopisného věstníku

Redakce Národopisného věstníku přijímá příspěvky výhradně v elektronické podobě (CD, příloha e-mailu apod.) ve standardních elektronických formátech (.doc nebo .rtf).

Písmo: ARIAL nebo TIMES NEW ROMAN; bez stínování, psaní všech velkých písmen nebo kapitálek

Odstavec: zarovnání vlevo; řádkování 1,5; začátek odstavce neformátovat žádným odsazením (klávesou TAB, několika úhozy mezerníkem); klávesu ENTER používejte pouze k oddělení odstavců, doporučujeme neužívat zvláštní grafické úpravy a formátování textu (různé typy písma, podtrhávání atd., nepřípustné je užívání maker, vkládání obrázků přímo do textu, automatické rozdělování slov apod.).

Poznámky: umístit pod čarou (Vložit › Odkaz › Poznámky pod čarou; číslovat 1, 2, 3 atd.)

Seznam pramenů a literatury (nadpis těchto soupisů bude sjednocen s nadpisy ostatních kapitol v textu): za vlastním textem

Bibliografické záznamy v následující jednotné podobě:
JANOTKA, M. – LINHART, K.: Zapomenutá řemesla. Praha 1984. nebo
KRÁL, K.: O domácké výrobě na Valašsku. Národopisné aktuality 23, 1995, č. 4, s. 15–24.

Citace archivních pramenů podle následujícího vzoru: Moravský zemský archiv v Brně, fond G113 – Zemská rada živnostenská, inventární číslo 58, signatura Xa, číslo kartonu 580, fol. 5–8.

Resume u příspěvků v oddílech Studie, Materiály, Etnologie v zahraničí: český text určený pro překlad do anglického jazyka v max. rozsahu 1/2 normostrany (800 znaků s mezerami).

Klíčová slova: pět až sedm slov vystihujících obsah statě.

Fotografie či jiné obrazové přílohy, grafy: nevkládat do textu, přiložit jako přílohu/-hy v podobě samostatných souborů (nekomprimovaný formát jpg nebo tiff, minimální rozlišení 300 dpi), nezbytné připojit textový soubor se seznamem fotografií (u popisů uvést vedle názvu také autora, místo archivace fotografie či vlastníka obrazového materiálu, vročení), je možné specifikovat přibližné umístění obrazového materiálu do textu (barevně odlišenou textovou poznámkou).

Název souborů (příloh): každý soubor bude mít název složený z příjmení autora a názvu příspěvku: Kral_O domácké výrobě.doc - bude-li k příspěvku připojena obrazová příloha, bude vše (textová i obrazová část) vložena do složky téhož názvu: Kral_O domácké výrobě – a ve složce bude textový dokument Kral_O domácké výrobě_Text a jednotlivé očíslované obrázky: Kral_O domácké výrobě_Obr1; Kral_O domácké výrobě_Obr2 atd.

Texty jsou publikovány v jazyce českém, slovenském, polském a ve světových jazycích. Redakce přijímá pouze původní texty, vzešlé z vědeckého výzkumu či dokumentace. Redakcí jsou akceptovány příspěvky, které nebyly dosud v v tištěné či elektronické žádné formě publikovány. Ke zveřejnění na jiném místě nesmí dojít ani v době probíhajícího recenzního řízení. Nepůvodní texty budou redakcí odmítnuty bez recenzního řízení, odmítnuty mohou být též texty, které autor zašle k recenznímu řízení zároveň do více časopisů.

Rozsah příspěvků
Studie: max. délka 25 normostran (45 000 znaků s mezerami v textovém editoru);
Materiály a Etnologie v zahraničí: max. délka 20 normostran (36 000 znaků);
Personalia: max. délka 5 normostran (9 000 znaků) + doporučena výběrová bibliografie osoby, jíž je medailon věnován;
Recenze: 5 normostran (9 000 znaků), redakce nepřijímá recenze na publikace či výstavy, uplynulo-li od vydání knihy či uskutečnění výstavy více než 2 roky

Recenzní řízení
Redakcí přijaté příspěvky jsou anonymně posuzovány dvěma oponenty. Výběr recenzenta (domácího nebo zahraničního) vychází z tematického zaměření posuzovaného textu a specializace recenzenta. Z recenzního řízení jsou vyloučeni odborníci z pracoviště autora, členové redakční rady Národopisného věstníku či osoby, které by mohly být v jakémkoliv konfliktu zájmů ve vztahu k recenzovanému textu a jeho autorovi. Recenzent pracuje se standardizovaným formulářem, do něhož uvede, zda text doporučuje k přijetí, k přepracování či jej zamítá. Své rozhodnutí zdůvodňuje v posudku, jehož část je anonymně poskytnut autorovi. Na základě vyjádření oponentů je rukopis přijat k publikování, vrácen autorovi k přepracování či zcela odmítnut. V případě rozdílných stanovisek obou oponentů, je zadán třetí posudek. Pokud i nadále přetrvávají pochyby, je rozhodnutí o publikování textu v kompetenci Redakční rady časopisu.
Akceptování výhrad recenzentů a formálních standardů vyžadovaných redakcí je podmínkou publikování jakéhokoliv textu. Příspěvky, které nesplňují zde uvedené formální náležitosti, mohou být redakcí odmítnuty i bez recenzního řízení. Upozorňujeme autory, že recenzní řízení může trvat v závislosti na povaze textu několik týdnů až měsíců. Autorům příspěvků v oddílech Studie, Materiály, Etnologie v zahraničí jsou poskytovány 2 výtisky časopisu. Autorům ostatních publikovaných textů je předán 1 výtisk.

ČNS © 2009