Česká národopisná společnost


Archiv článků

Muzeum v přírodě Rochus Vás srdečně zve na akci Rochus pod hvězdami, která se uskuteční v pátek 11. června od 18:00 do 23:00 hodin. Akce je součástí XVII. ročníku Festivalu muzejních nocí 2021, kterou pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. s podporou Ministerstva kultury.

Pro návštěvníky skanzenu Rochus je na páteční podvečer připraven pestrý program. V jizbě nasvícené petrolejovými lampami bude z knihy Babské rady předčítat herečka a redaktorka Českého rozhlasu Brno Jarka Vykoupilová, která stojí za pořadem Apetýt. Kniha Babské rady spatřila světlo světa letos na jaře a je doplněna fotografiemi ze skanzenu Rochus.

Veronika Mergentalová provoní vinařský domek čerstvě natrhanými bylinami a předá návštěvníkům své cenné vědomosti o síle těchto léčivých rostlin. Na akci nebude chybět ani tradiční zážitková degustace vína pod širým nebem s Vinařstvím Medek. K pohárku dobrého vína nebo piva z Jarošovského pivovaru zahraje CM Hora.

Návštěvníci se mohou těšit na tajemný výklad o lidové magii a svatojánském čarování. Po západu slunce budou na noční červnové obloze moci pozorovat hvězdy s Hvězdárnou z Uherského Brodu. Přírodovědné centrum Trnka při DDM Šikula pak pozve všechny dobrodruhy na výpravu za nočními živočichy, kteří se vyskytují v přírodním areálu Parku Rochus. Na objevování noční přírody si doporučujeme vzít s sebou čelovky.

Děti si jistě přijdou na své při výrobě svatojánských věnečků z bylin nebo dobrodružném hledání zlaté kapradiny. Dámy pak zveme na besedu s Pavlínou Pelikánovou z Přírodní kosmetiky Velehrad, od které se dozvědí, jak si doma připravit voňavé bylinné masti nebo krémy,“ přibližuje program muzejní noci jeho autorka a produkční Veronika Žídková a zároveň zve všechny příznivce romantických letních večerů: „Vezměte své hudební nástroje, dobrou náladu, klidně i něco k opečení, a přijďte si k táboráku na Rochus užít kouzelnou červnovou noc s výhledem na osvětlené město.“ Po dobu konání muzejní noci bude návštěvníkům zpřístupněna také barokní kaple svatého Rocha.

Vstupné na akci Rochus pod hvězdami je dobrovolné. Změna programu vyhrazena.

Hlavní výbor České národopisné společnosti, z. s., i v letošním roce vyhlašuje anketu O nejvýznamnější počin v oboru, a to tradičně ve třech kategoriích:

1) Odborná publikace                    

2) Expozice, výstava                                   

3) Vědecká konference, národopisná akce

Dovolujeme si tímto vyzvat všechny členy České národopisné společnosti (individuální i kolektivní), aby se do ankety zapojili. Hlasovat lze v jedné, dvou či všech třech kategoriích. Upozorňujeme hlasující, že hodnoceny budou pouze aktivity realizované v roce 2020.

Hlasovací lístky s uvedením jména individuálního člena ČNS, resp. instituce u kolektivních členů zasílejte do pondělí 31. května 2021 e-mailem na adresu členky Hlavního výboru ČNS PhDr. Zuzany Čermákové, Ph.D. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), nebo předejte osobně některému členovi Hlavního výboru ČNS, popřípadě zasílejte poštou na adresu ČNS: Česká národopisná společnost, Národní třída 3, 117 20 Praha 1.

Bližší informace o pravidlech hlasování v anketě včetně elektronické podoby hlasovacího lístku najdete na: https://www.narodopisnaspolecnost.cz/index.php/o-nas/anketa-cns

Cílem Studentské ceny ČNS je podpora vědecké práce mladých badatelů – studentů etnologie a příbuzných oborů na VŠ v České republice. Studentská cena ČNS má povahu veřejného ocenění spojeného s finanční odměnou. Podmínkou účasti v soutěži je, že přihlášená práce řeší etnologické téma a je založena na vlastním výzkumu (terénním, archivním, muzejním), popřípadě zpracovává závažný teoretický nebo metodologický problém z oblasti etnologie a bezprostředně příbuzných oborů. Studentská cena ČNS se uděluje ve dvou kategoriích, a to za nejlepší bakalářskou a za nejlepší magisterskou práci. Do soutěže jsou přijímány bakalářské nebo magisterské práce obhájené v posledních dvou kalendářních letech před vyhlášením soutěže na daný rok (tj. pro soutěž vyhlášenou na rok 2021 práce obhájené v letech 2019, 2020 a do konce února 2021). Bakalářská či diplomová práce musí být zaslána elektronicky na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 15. 3. 2021. Podrobnosti viz příloha.

Národní muzeum v přírodě – Muzeum v přírodě Zubrnice hledá odborného pracovníka na pozici kurátora etnologických sbírek. Muzeum nabízí zajímavou pracovní náplň – vedle správy sbírek také možnost podílet se na vědecko-výzkumných úkolech a především na tvorbě nové koncepce muzea. Více informací naleznete v příloze.

V rámci Dnů evropského dědictví a otevřených památek zve Park Rochus v Uherském Hradišti 12. a 13. 9. 2020 na pořady Aj, ty svatý Rochu, daj nám vína trochu a Návraty k lidové tradici. Návštěvníci se dozví něco o výrobě spodního prádla a krojů a vyzkouší si některé pracovní činnosti běžné ve vesnickém prostředí v minulosti. Více informací v příloze.

Strana 1 z 47


Česká národopisná společnost, z. s.
zapsaný spolek při Radě vědeckých společností České republiky Praha

Adresa:
Národní třída 3
117 20 PRAHA 1
Česká republika
IČO: 00444928

Bankovní spojení:
Fio banka, a.s., V Celnici 1028/10, 117 21 Praha 1
Číslo účtu: 2300812413/2010
IBAN: CZ6120100000002300812413, SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
E-mail: info@narodopisnaspolecnost.cz